Selenyum Nedir?

Selenyum, toprakta bulunan bir iz elementtir. Tabiatta serbest halde çok azdır. Genellikle kurşun, demir, bakır ve gümüş cevherlerinde sülfürlerle birlikte selenürler halinde bulunurlar.  

Selenyum Faydaları

Selenyum birçok vücut işlevi için gereklidir ve hemen hemen tüm hücrelerde özellikle de böbreklerde, karaciğerde, dalakta, testislerde ve pankreasta mevcuttur. Bağışıklık sistemini aktive eder. Virüslerle ve kanserle savaşan hücreleri güçlendirir. Vücudun toksinlerden arındırılması için gerekli bir enzim olan glutatyon üretimine yardımcı olur. Glutatyon peroksidaz, dokuları, serbest radikallerin hasarına karşı korur ve anti kanser etkileri de büyük oranda, vücutta selenyum olup olmamasına bağlıdır. Doku esnekliğini arttırarak ve kalp hücrelerini destekleyerek kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Üreme sağlığında da rol almasının yanı sıra, vücuttaki zehirli maddelerin zararlı etkilerini azaltmada ve atılmalarını sağlamada yardımcıdır.

Selenyum Eksikliği ve Fazlalığı

Selenyum eksikliği; ciddi kas zayıflıkları, kalp ve damar sağlığında bozulmalara ve çocuklarda gelişimin yavaşlamasına neden olur. Selenyum eksikliği göz sağlığını olumsuz etkiler. Erken yaşlanma, sinir sistemi hastalıkları ve zekâ geriliğine neden olabilir. Sperm üretimi ve kalitesi azalarak kısırlık oluşabilir. Üreme sağlığı açısından, erkeklerin selenyum ihtiyacı kadınlara oranla daha fazladır.

Selenyum fazlalığında, sindirim sistemi sorunları, saç, tırnak ve diş kaybı, çeşitli deri, omurilik ve kemik iliği hastalıkları, ateş gibi sağlık sorunları görülür. Daha yüksek dozları öldürücü olabilir.

Selenyum İçeren Besinler

Arpa, buğday gibi tahıllar, deniz ürünleri, et, karaciğer, pekmez, süt ve süt ürünleri, yumurta, tereyağı, mantar, soğan, lahana, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler ve tavuk eti bol miktarda selenyum içeren besinler arasındadır.

Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar

55 mcg

Ticari Olarak Bulunduğu Formlar

L-selenometionin, selenyumca zenginleştirilmiş maya, seleniöz asit, sodyum selenat, sodyum hidrojen selenit, sodyum selenit formlarında gıdalara ilave edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir