Potasyum (K) Minerali Nedir?

Potasyum periyodik tablodaki sembolüyle ‘K’ insan yaşamında önemli rol oynayan bir mineraldir. Hücre içindeki sıvıda en çok bulunan katyon olarak potasyum, hücre fonksiyonunun korunmasında, özellikle kas ve sinir gibi uyarılabilir hücrelerde kilit rol oynar. Vücudun, diyetsel potasyumun yaklaşık %85 – 90 kadarını emdiği tahmin edilmektedir. Potasyum oranı sebze ve meyvelerde, tahıl ve ete göre daha fazladır.

Potasyum İçeren Besinler

Potasyum çeşitli bitki, hayvansal gıda ve içeceklerde bulunur. Birçok meyve ve sebze zengin potasyum kaynağıdır. Bunlara örnek olarak muz, bazı baklagiller (örneğin soya fasulyesi) ve patates örnek gösterilebilir. Etler, kümes hayvanları, balık, süt, yoğurt ve fındık da potasyum içerir. Nişastalı gıdalar arasında; kepekli un ve kahverengi pirinç, rafine beyaz buğday unu ve beyaz pirinçten çok daha fazla potasyum içermektedir.

Potasyum Eksikliği ve Fazlalığı

Yetersiz potasyum alımı kan basıncını, böbrek taşı riskini, kemik dönüşümünü, idrar kalsiyum atılımını ve tuz hassasiyetini artırabilir. Şiddetli potasyum eksikliği hipokalemiye neden olabilir. Hipokalemi nadiren de olsa, tek başına düşük diyetsel potasyum alımından kaynaklanır, ancak dışkıdaki potasyum kayıplarından dolayı ishal ile sonuçlanabilir. Ayrıca kusmaya neden olarak böbreklerdeki potasyum miktarının azalmasına da yol açabilir. Müshili kötüye kullanmak, diüretik kullanmak, kil yemek, ağır terlemek veya diyalizden kaynaklı yeniden besleme sendromu (açlıktan sonra ilk yeniden beslemeye metabolik tepki) da hücrelere potasyumun taşınmasından dolayı hipokalemiye yol açabilir.

Böbreği normal çalışan sağlıklı bireylerde, fazla tüketilmesi halinde idrar yoluyla fazlası vücuttan atılır. Ancak kronik böbrek hastalığına veya bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak üriner potasyum atılımının bozuk olduğu kişilerde, günlük referans değerin altındaki diyetsel potasyum alımı bile hiperkalemiye neden olabilir. Hiperkalemi ayrıca Tip 1 Diyabet, konjestif kalp yetmezliği, adrenal yetmezlik veya karaciğer hastalığı olan kişilerde de ortaya çıkabilir.

Günlük Alınması Gereken Miktar

2000 mg

Ticari Olarak Bulunduğu Formlar

Potasyum Bikarbonat, Potasyum Karbonat, Potasyum Klorür, Potasyum Sitrat, Potasyum Glukonat, Potasyum Laktat, Potasyum Hidroksit, Potasyum Malat, Potasyum L-Pidolat, Potasyum Gliserofosfat

Gıdalarda Kullanım Şekli

Çeşitli gıda ürünlerinde potasyum zenginleştirmesi amaçlı kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir