Magnezyum Minerali Nedir?

Magnezyum insan vücudunda en fazla bulunan dördüncü mineraldir. Magnezyum faydaları oldukça fazladır, vücut ve beyin sağlığında önemli rol oynar.

Magnezyum Faydaları

Magnezyum faydaları; vücutta enerji metabolizmasının, kas ve sinir sisteminin düzenli çalışması, kemik ve dişlerin oluşumu, kan basıncının düzenlenmesi şeklinde bilinmektedir. Magnezyum kemiğin yapısal gelişimine katkıda bulunur, hücre zarları boyunca kalsiyum ve potasyum iyonlarının aktif taşınmasında da rol oynar. Bu, sinir sinyali iletimi, kas kasılması ve normal kalp ritmi için önemli bir süreçtir.

Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar   

375 mg

Magnezyum Eksikliği ve Fazlalığı

Magnezyum eksikliği belirtileri olarak, kas krampları, yorgunluk, el ve ayaklarda uyuşma, sinir, anksiyete ya da depresyon, sıklaşan migren atakları, şiddetli adet sancıları, kabızlık, uyku sorunları gibi rahatsızlıklar sayılabilmektedir. Magnezyum homeostazı büyük ölçüde böbrek tarafından kontrol edilir. Magnezyum durumu düşük olduğunda idrar atılımı azalır.

Vücutta depolanan magnezyum fazlasının atımı idrar yoluyla gerçekleşmektedir. Böbreklerde işlev yavaşlığı nedeniyle artan magnezyum miktarı kanda birikip fazlalığın ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumda kas güçsüzlüğü, iştahsızlık, yorgunluk hissi, solunum sıkıntısı, ritim bozukluğu, zihinsel bulanıklık, depresyon hali, uyuma güçlüğü gibi rahatsızlıklar meydana gelir.

Magnezyum İçeren Besinler

Bitter çikolata, avokado, kuruyemiş, baklagiller, tofu, tohumlar (keten, balkabağı, chia vb.), tam tahıllar, muz, yeşil yapraklı sebzeler.

Ticari Olarak Bulunduğu Formlar

Magnezyum asetat, Magnezyum L-askorbat, Magnezyum bisglisinat, Magnezyum karbonat, Magnezyum klorür, Sitrik asidin magnezyum tuzları, Magnezyum glukonat, Magnezyum gliserofosfat, Ortofosforik asidin magnezyum tuzları, Magnezyum laktat, Magnezyum L-lizinat, Magnezyum hidroksit, Magnezyum malat, Magnezyum oksit, Magnezyum L-pidolat, Magnezyum potasyum sitrat, Magnezyum pirüvat, Magnezyum süksinat, Magnezyum sülfat, Magnezyum taurat formlarında bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir