İyot Nedir?

İyot, tiroit bezinin işlevlerinin en iyi şekilde devam etmesini sağlayan bir mineraldir. Tiroit bezinde tiroit hormonlarının yapımında görevlidir.

İyotun Faydaları

İnsan vücudunda iyotun faydaları oldukça fazladır. İyotun faydaları arasında; üreme sisteminin gelişimi, cilt, saç, tırnak ve kemiklerin sağlığı, vücudun gıda ve enerji kullanımını düzenleme, kalori yakımı sağlayarak enerji seviyesini koruma gibi faktörler yer almaktadır.

İyot Hangi Besinlerde Bulunur?

İyot içeren besinler olarak, deniz ürünleri, deniz yosunu ve iyotlu tuz sayılabilir. Ton balığı, mezgit balığı, kabuklu deniz ürünleri, patates, yumurta, süt ve süt ürünleri ve kızılcık iyotun bulunduğu besinler arasında yer almaktadır.

İyot Eksikliği ve Fazlalığı

İyot eksikliğinde guatr hastalığı görülmektedir. İyot yetersizliği olan kadınlarda üreme sorunları görülebilmektedir. Gebe kadınların çocuklarında yapısal bozukluklar, zekâ ve gelişme geriliği gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. İyot eksikliği belirtileri olarak, halsizlik, yorgunluk, kabızlık, gerileyen doğurganlık, kaygı ve depresyon sayılabilir.

Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar

150 mcg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir