Fosfor Nedir?

Fosfor insan vücudunda kalsiyumdan sonra en fazla bulunan kimyasal elementtir. Simgesi P ve atom numarası 15’dir. Bütün organizmalar için fosfor birleşimleri DNA yapıları için büyük önem taşır.

Fosfor Minerali Faydaları

Fosfor, kalsiyumla birlikte kemiklerin ve dişlerin oluşumunda görevlidir. Sinirlerin uyarılmasına yardımcı olmaktadır. Fosfor, vücut sıvılarının dengede kalmasını sağlar. Ayrıca vücuttaki hormon üretimini artırması, zihnin açık ve dinamik kalmasına yardımcı olması gibi olumlu etkileri bulunmaktadır. Vücuttaki asit ve baz dengesinin korur.

Fosfor İçeren Besinler

Fosfor içeren besinler; süt ve süt ürünleri, yumurta, et, sarımsak badem ve fıstık gibi kuru yemişlerin yanı sıra mercimek ve susam, somon, uskumru, alabalık gibi deniz ürünleridir. Meyve ve sebzeler fosfor elementi açısından çok da zengin olmayan besinlerdir.

Fosfor Eksikliği ve Fazlalığı

Fosfor eksikliği; kemik hastalıkları, raşitizm, dişlerde problem, nefes almakta güçlük ve yorgunluk gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Sağlıklı bir insanın vücudunda olması gereken fosfor miktarının altında olan değerler sonucunda, kişilerin kendilerini sürekli yorgun ve halsiz hissetmeleri, buna bağlı olarak da anksiyete ve kaygı bozukluğu sorunları ile karşılaşmaları muhtemeldir. Yetişkinler kadar çocuklarda da sıkça karşılaşılan raşitizm hastalığının temel nedeni fosfor eksikliğidir.

Fosfor fazlalığı, böbrek fonksiyonlarında sorunlar yaratabilmektedir.

Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar

700 mg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir