E Vitamini Nedir?

E vitamini, hücre zarlarını serbest radikallerin neden olduğu zararlara karşı koruyan ve LDL kolesterolün oksidasyonunu önleyen güçlü, yağda çözünen bir antioksidandır. E vitamini terimi, tokoferoller ve tokotriyenoller olarak adlandırılan ve doğada bulunan vitamin kompleksini oluşturan çeşitli alt gruplarla sekiz bileşenden oluşan bir grubu kapsar. Bu farklı bileşiklerin her biri farklı kimyasal ve biyolojik etkilere sahiptir.

E Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı

E vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğu için sindirim esnasında yeterince yağ alınamadığı zaman E vitamini eksikliği görülür. Bu durum kandaki eritrositlerin ömrünün kısalmasına yol açar. E vitamini eksik olan kimselerin eritrositleri bazı oksidan maddelere karşı dayanıksızdır.

Vitamin E yetersizliğinin immün sistemi üzerinde etkili olduğu rapor edilmiştir. E Vitamini, vücut dokularının ve cildin sağlıklı olmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

E Vitaminin Faydaları

Damar sertleşmesini önler, kalp krizinden korur, göz sağlığını korur, hafızayı güçlendirir, damar tıkanıklığına bağlı ağrıları dindirir, yaralarınızın hızla iyileşmesini sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, kıkırdak vb. özel dokuların oksidatif tahribini azaltılır.

E Vitamini İçeren Besinler

Ay çekirdeği, toz acı biber, badem, çamfıstığı, yerfıstığı, kuru kayısı, yeşil zeytin, ıspanak, kuşkonmaz, domates, mango, kivi, fındık, brokoli.

E Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı

Günlük besinler içerisinde yeterli miktarda E vitamini bulunmaktadır. Bu nedenle yetersizlik belirtilerine çok sık rastlanmamaktadır. E vitamini eksikliğinde görülebilecek belirtiler şunlardır: Yürümede zorluk, ilerleyen beden hareketleri bozukluğu, kansızlık, göz bozukluğu, çabuk yorulma, kısırlık gibi hastalıklar görülür.

Günlük Alınması Gereken Miktar

E vitamini günlük tüketilmesi gereken miktar 12 mg’dir.

Ticari Olarak Kullanıldığı Formlar

D-Alfa-Tokoferol, DL-Alfa-Tokoferol, D-Alfa-Tokoferil Asetat, DL-Alfa-Tokoferil Asetat, D-Alfa-Tokoferil Asit Suksinat, Tokoferol Karışımı, Tokotrienol Tokoferol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir