Dl-Alfa Tokoferol Nedir?

Alfa-tokoferol, E vitamininin en aktif formudur ve doğal şekli bir izomerden oluşur. Sentetik E vitamini, sadece biri d-alfatokoferol’e eşdeğer olan 8 stereoizomerin bir karışımıdır. E vitamininin sentetik formları –dl gibi bir ön ek ile gösterilir. Dl-alfa-tokoferol, alfa tokoferolün sentetik bir formudur. Sentetik E vitamini, izofitolün trimetilhidrokinon ile tepkimesiyle petrokimyasallardan üretilir.

Kimyasal sentez yoluyla üretilen dl-alfa-tokoferol, berrak, renksiz veya sarımsı kahverengi, viskoz bir yağdır ve kokusuzdur. Yağların ve yağ içeren ürünlerin zenginleştirilmesinde; yağlar, yağ içeren ürünler ve uçucu yağlar için antioksidan olarak ve yumuşak jel kapsüller ve sıvı preparatlar gibi gıda takviyelerinde kullanımları mevcuttur.

Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan, doğal E vitamini ile sentetik E vitamini karşılaştırma çalışmaları gözden geçirildiğinde, doğal kaynaklı E vitamini, fizyolojik ve farmakolojik belirteçlere dayanarak sentetik E vitamininden en az 2 kat daha fazla etkilidir. Doğal E vitamini ve sentetik E vitamininin, hastalıklar üzerindeki etkilerini karşılaştıran iyi bir çalışma henüz mevcut değildir.

Doğal alfa tokoferol, kan dolaşımında daha iyi emilir, bu da sentetik dozlara göre 1,5 kat daha yüksek seviyelere çıkması anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir