Bakır (Cu) Minerali Nedir?

Bakır periyodik tablodaki sembolüyle ‘Cu’ insan yaşamında önemli rol oynayan iz minerallerden biridir. Metabolizma için gerekli olan enzim ve hormonların bir parçası olarak değerlendirilir. Sadece eser miktarda gereklidir. Geçiş metali olarak bakır, birçok redoks enziminin bir kofaktörüdür. Seruloplazmin, bakırın oksidasyon akvitinesine bağlı olarak en çok bakıra ihtiyacı olan ferroksidaz enzimidir. Ayrıca, demir metabolizmasındaki rolünün ötesinde bakır ihtiyacı, antioksidan savunması, nöropeptit sentezi ve bağışıklık fonksiyonu dahil olmak üzere, sayısız biyolojik işleme dahil olmasından kaynaklanmaktadır. Bakırın glukonat, sülfat gibi bileşikleri açık mavi renklidir.

Bakır İçeren Besinler

Bakır çeşitli bitki ve hayvansal gıdalarda bulunur. En zengin bakır kaynakları, istiridye, tam tahıllar, baklagiller, patates ve fındıktır. Karabiber, maya, kuru erik, kakao, koyu yapraklı sebzeler vb. bakır kaynağı olarak tüketilebilir.

Bakır Eksikliği ve Fazlalığı

Bakır eksikliğinin tespit edilmesi kolay olmasına rağmen, marjinal eksikliğin belirlenmesi güçtür. Diyetteki bakır eksikliği yaşam boyu olumsuz sonuçlara neden olabilir. Utero’da bakır eksikliği, kardiyovasküler sistemin bozuk gelişimi, kemik malformasyonu ve devam eden nörolojik ve immünolojik anormalliklerin bebeklik ve ötesine dönüşmesine neden olabilir. Yetişkinlerde, uzun süreli marjinal bakır eksikliği, kolesterol metabolizmasındaki değişikliklerle ilişkilendirilmiştir.

İnsan sağlığı için gerekli bir mikro besin olmasına rağmen, bakır yüksek miktarda tüketildiğinde toksiktir. Bu metalin fazla tüketilmesi kolayca okstonik hücre hasarı ve hücre ölümü ile sonuçlanan Fenton tipi redoks reaksiyonlarına neden olabilir. Ancak, diyet fazlası sonucu ortaya çıkan bakır toksisitesinin homeostatik mekanizmanın bakır emilimini ve atılımını kontrol etmesinden kaynaklı, yaygın bir sağlık sorunu olarak görülmediği kabul edilmektedir.

Günlük Alınması Gereken Miktar

1 mg

Ticari Olarak Bulunduğu Formlar

Bakır Glukonat, Bakır Sülfat, Bakır Karbonat, Bakır Sitrat, Bakır Lizin Kompleks, Bakır L-Aspartat, Bakır Bisglisinat, Bakır (II) Oksit

Gıdalarda Kullanım Şekli

Çeşitli gıda ürünlerinde bakır zenginleştirmesi amaçlı kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir