B9 Vitamini Nedir?

B9 vitamini, suda çözünen, sarı renkli, bazı gıdalarda doğal olarak bulunan veya sentetik olarak elde edilen bir vitamindir. Folik asit/folat olarak da bilinir. İnsan beslenmesinde metabolik açıdan önemli rol oynar. Bebek, ergenlik çağındaki gençler ve hamilelikte çocuk gelişimini destekler. Işık ve neme dayanıksızdır, uzun süreli maruz kalma sonucu etkisiz hale gelerek etkinliğini ve çözünürlüğünü kaybeder. Eksikliği ciddi sorunlara yol açabileceğinden dolayı, çeşitli ülkelerde yaşanan açlık sorunlarına çözüm için sağlık örgütleri B9’la zenginleştirilmiş un çalışmaları yürütmektedir.

B9 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B9 vitamini kaynakları olarak; yeşil yapraklı sebzeler, taze meyveler, karaciğer, fasulye ve baklagiller, yumurta sarısı, buğday tohumu, maya ve zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl ürünleri sayılabilir.

B9 Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı

B9 vitamini eksikliği, yetersiz alınan miktar, yetersiz emilim, düzgün çalışmayan metabolizma veya ilaç tedavisi sonucu oluşabilir. Eksiklik sonucu genel olarak yorgunluk, sinirlilik ve iştah azalması görülür. Ciddi eksiklik, megaloblastik anemi veya büyük gelişmemiş kırmızı kan hücresi oluşumuna neden olur. Diğer semptomlar arasında karın ağrısı, ishal, ağızda ülserler ve farinks, deri değişiklikleri, saç dökülmesi ve demans ve depresyon gibi nörolojik bozukluklar yer alır. Çok fazla tüketilmesi nöbet geçirmeye neden olabileceği gibi genellikle suda çözündüğü için fazlası idrar yoluyla vücuttan atılır.

Günlük Alınması Gereken Miktar

B9 vitamini günlük ihtiyaç 200 mcg’dir

Ticari Olarak Bulunduğu Formlar

Folat ve Folik Asit

Gıdalarda Kullanım Şekli

Çeşitli gıda ürünlerinde Vitamin B9 zenginleştirmesi amaçlı kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir