B7 Vitamini Nedir?

Biotin olarak adlandırılan ve bazı durumlarda H vitamini olarak da tanımlanabilen vitamin türüdür. H vitamini olarak anılmasının nedeni Almanca cilt ve saç (yani Haar undt Haut) kelimelerinin H ile başlamasıdır. Biotin keşfedilmesinden 40 yıl sonra ‘vitaminler’ sınıfında kategorilendirilmiştir. Suda çözülebilir asit alkali ve sıcaklığa karşı dayanıklıdır.

B7 Vitamini Faydaları

Özellikle saç, tırnak ve cilt yapısına etki ettiğinden ona “güzellik vitamini” adını vermişlerdir. B7 Vitamini (Biotin), hücre gelişimine katkıda bulunarak, kanın şeker seviyesini dengelemede rol oynar. Özellikle kemik iliği için çok önemli olmasının yanı sıra sağlıklı sinir dokuları için de zaruri bir vitamindir.

B7 Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı

B7 vitamini suda çözünen bir vitamin olduğu için fazla alınan miktar idrarla atılır. Biotin takviyeleri güvenle kullanılabilir, yüksek dozlarda bilinen zararlı bir etkisi yoktur. Bu vitaminin eksikliği çok sık görülmez ancak fazla alınması saç ve tırnaklarda extra kalite artışı sağlar.

B7 vitamini eksikliği, kansızlık, depresyon, saç kaybı, tırnaklarda kırılma, yüksek kan şekeri, deri ve mukoza iltihabı, uykusuzluk, iştah kaybı, kas ağrısı, mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilir. Sağlıklı saç ve cildin anahtarı olan B7 vitamini olduğundan saç kaybı, kırılgan saçlar ve tırnaklar biotin eksikliğinin işareti olabilir, saçın yavaş uzaması da B7 eksikliği olarak düşünülmelidir.

B7 Vitamini (Biotin) İçeren Besinler

Biotin günlük olarak tükettiğimiz hemen hemen her besinde bulunur. En çok bulunduğu besinlerin başında, badem, soğan, havuç, fındık, yer fıstığı, domates, balık, süt ve süt ürünleri, brokoli, avokado, mısır, pirinç, mantar, yumurta sarısı gelmektedir.

Günlük Alınması Gereken Miktar

Biotin’in günlük ihtiyacı 50 mcg’dir.

Gıdalarda Kullanım Şekli

Ticari anlamda gıdalara eklenebilen D-biotin formunda karşımıza çıkmaktadır.

Ticari Olarak Bulunduğu Formlar

D-biotin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir