B5 Vitamini (Pantotenik Asit) Nedir?

Pantotenik asit (vitamin B5), vücutta depolanamayan ve suda eriyen bir vitamindir. Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizması için gereklidir. Bu vitamin insan bağırsak florası tarafından sentez edildiği için eksikliğine pek sık rastlanmaz.

B5 Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı

B5 vitaminin, birçok sebze ve meyvede bulunmasından dolayı, bu vitaminin eksikliği oldukça nadir rastlanan bir durumdur. Sinir sisteminde zayıflama, ciltte problemler oluşması, doğum sırasında oluşan bozukluklar, zihin yorgunlukları, baş ağrıları, uyku bozuklukları ve kramplar B5 vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Yağ ve proteinlerin doğru bir şekilde işlenmesi, vücutta kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi için, B5 vitamini kullanmanız oldukça önemlidir.

B5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Genel itibariyle her üründe bulunan B5 vitamini, daha çok dana eti, yumurta, sebzeler, tahıllı gıdalar ve baklagillerde bulunmaktadır.

Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar

Günlük kullanım miktarı 6 mg’dır.

Ticari Olarak Bulunduğu Formlar

D-Pantotenat, Kalsiyum, D-pantotenat, Sodyum, Dekspantenol, Pantetin

Gıdalarda Kullanım Şekli

D-Panthenol formu, yumuşak jel kapsüller ve sıvı preparatlar gibi gıda takviyeleri için kullanıma uygundur. Calcium D-Pantothenate formu, hazır ürünler ve diyet ürünler dahil olmak üzere yiyecek ve içeceklerin zenginleştirilmesi için kullanılır. Kaplanmamış ve kaplanmış tabletler, yumuşak jel kapsüller, sert jel kapsüller, çiğnenebilir tabletler, tozlar, sıvı preparatlar gibi gıda takviyeleri için kullanıma uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir