B12 Vitamini Nedir?

B12 vitamini, B grubu vitaminlerin içinde en kompleks yapıya sahip olan vitamindir. Suda ve alkolde çözünen bir vitamin olmakla beraber yüksek ısıya alkali ortama ve aside karşı dayanıksızdır. Yapısında kobalt bulunduğu için B12 vitamini “kobalamin” olarak da adlandırılmaktadır.

B12 Vitamini Faydaları

B12 vitamini, kemik iliğinde kan hücrelerinin yapımında folik asit ile birlikte görev alır yine folik asit ile doğum defektlerini önlemede önemli bir rol oynar. Ayrıca karbonhidrat yağ ve protein metabolizmasında etkili olup sinir ve sindirim sisteminin sağlığında ve büyüme gelişiminde önemli bir rol oynar. B12 vitamini eksikliğinde çeşitli hastalıklar görülebilir.

B12 Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı

B12 vitamini eksikliği birçok sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. B12 vitamini eksikliği belirtileri; kol ve bacaklarda uyuşma, duyu azalması, ruhsal bunalım, yorgunluk ve kasılmalar olarak kendini göstermektedir. Emilim bozukluğu olanlarda ve vejeteryanlarda B12 vitamini eksikliği görülür.

  • ‘Pernisiyöz Anemi’ adı verilen bir kansızlık türü oluşur.
  • Sinir sistemi bozukluklarına ve yorgunluğa neden olur.
  • Kol ve bacaklarda uyuşma duyu azalması görülür.
  • Unutkanlığa neden olur.

Fazla alınması zararlı değildir.

Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar

2.5 mcg

B12 Vitamini İçeren Besinler

Kırmızı et, peynir, yumurta, süt, balık, karides en iyi doğal kaynaklar arasındadır. Bitkisel besinlerde bulunmamaktadır.

Ticari Olarak Bulunduğu Formlar

Siyanokobalamin, Hidroksokobalamin, 5ꞌ-dezoksiadenosilkobalamin ve Metilkobalamin formlarında bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir