B1 Vitamini (Tiamin) Nedir?

Tiamin, B grubu vitaminleri arasında ilk keşfedilendir. Bitkisel ve hayvansal kaynaklarda bulunan, suda eriyen bir vitamindir. Tiamin, özellikle sinir – sindirim sistemi sağlığında ve karbonhidrat metabolizmasında önemli bir rol oynamaktadır. Suda çözülen vitamin olduğu için vücut tarafından depolanmaz.

B1 Vitamini Faydaları

B1 vitamininin en önemli görevi enerji metabolizmasındadır. Değişik besinlerle vücuda alınan besin öğelerinin vücutta enerjiye çevrilmesi, en önemli enerji kaynaklarından olan karbonhidratlardan enerji yapımında B1 vitamininin önemli bir işlevi vardır. Bunun yanı sıra sinir sisteminin çalışmasını düzenler. Bu nedenle ‘moral vitamini’ olarak da bilinir. İştah açar ve damar sertliğini önler.

Tiamin İçeren Besinler

Karaciğer, et, süt, kuru baklagiller, tahıllar (buğday, mısır, pirinç), ceviz, fındık, fıstık ve yumurta başlıca B1 kaynaklarıdır. Rafine edilmiş̧ bitkisel yağlarda ve beyaz unda B1 vitamini bulunmaz.

B1 Vitamini (Tiamin) Eksikliği ve Fazlalığı

B1 vitamini eksikliği, yorgunluk ve isteksizlik, iştah azalması, kusma ve sindirim sisteminde bozukluklar, kalp yetmezliği, huzursuzluk sıklıkla görülen yetersizlik belirtileridir. Beriberi (sinir sistemi hastalığı), eklemlerde şişlik ve ağrı, denge bozukluklarına neden olan hastalıklar en önemli yetersizlik belirtisidir. Besinlerde doz aşımına neden olacak şekilde fazla miktarda tiamin bulunmaz. Ancak damardan fazla verilmesi toksik etki yaratmaktadır.

Günlük Alınması Gereken Miktar

B1 vitamini günlük tüketilmesi gereken miktar 1,1 mg’dir.

Gıdalarda Kullanım Şekli

Tiamin genellikle Tiamin Hidroklorür (Vitamin B1 HCl) ve Tiamin Mononitrat (Vitamin B1 Nitrat) tuzları olarak beyaz kristal toz şeklinde bulunmaktadırlar. Tiamin mononitrat hammadde tozu, bileşiğin kararlılığı nedeniyle 42 aya kadar uzun raf ömrüne sahiptir ve bu nedenle de çeşitli kuru gıdalarda ve ayrıca içecek tozlarında katkı maddesi olarak çalışılmasına olanak sağlar.

Ticari Olarak Bulunduğu Formlar

Tiamin hidroklorür, tiamin mononitrat, tiamin monofosfat klorür ve tiamin pirofosfat klorür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir