Askorbil Palmitat Nedir?

Askorbil palmitat, C vitamini (askorbik asit) ile palmitik asidin birleştirilmesinden oluşur. Palmitik asit, doğada en çok görülen yağ asidi olup neredeyse herhangi bir hayvan ya da bitkisel yağdan türetilebilir. Bu iki elementin kombinasyonu, hem suda hem de yağda çözünür bir moleküle dönüşür. Bu, askorbil palmitatın amfipatik bir molekül olmasını sağlar; bu da molekülün kendisini hücre zarlarına nufüz edebileceği ve entegre edebileceği anlamına gelir.

Askorbil palmitat yağda ve suda çözünür, bu nedenle kullanımları son derece çeşitlidir. Askorbil palmitat gıdalarda koruyucu olarak bulunur. Patates cipsleri genelde askorbil palmitat içeren yağlarla kızartılır; ürünleri daha uzun süre taze tutar. Aynı zamanda kurutulmuş ve toz haline getirilmiş süt ürünlerinin tazeliğini uzatmak için de kullanılır.

Askorbil palmitat, insan hücrelerinin hücre zarlarına entegre olur ve hücrenin yapısına zarar verebilecek serbest radikalleri nötralize eder. C vitamininin cildin esnekliğini ve sıkılığını sağlayan taze kollajenin büyümesini teşvik ettiği gösterilmiştir. Bu özelliklerin her ikisi de, askorbil palmitatın sağlık ve güzellik ürünlerinin üreticileri için cazip olmasını sağlar. Ayrıca askorbil palmitat tablet, toz ve sıvı formlarda bir vitamin takviyesi olarak satılmaktadır. C vitamini bir yağ asidi ile birleştirildiğinden, askorbil palmitat vücutta düz bir askorbik asitten daha kolay absorbe edilir.

Askorbik asit, içeceklere kolaylıkla ilave edilebilmekte ancak yağlar içinde daha iyi çözündüklerinden askorbil palmitat kullanılmaktadır. Palmitat (0.3-0.5mg/kg) doymamış yağ asitlerinden yüksek oranda içeren bitkisel yağlarda (ayçiçeği, zeytin, yer fıstığı ve pamuk yağları) ayrıca margarin, tereyağı ve mayonezde kullanılmakta ve iyi sonuçlar vermektedir.

Kullanım miktarı, gıdadaki yağ miktarının % 0.02’si olarak sınırlandırılmıştır. % 0.01 düzeyinde kullanıldığında, bitkisel sıvı yağların raf ömrü artar. Askorbil palmitat beyaz veya sarı kristal bir tozdur ve turunçgil kokusundadır. Diğer antioksidanlar ile aynı anda kullanımı, bitkisel yağlarda ve bu yağlar kullanılarak kızartılan patates cipslerinde stabiliteyi arttırmaktadır.  Askorbik palmitat, doğal olarak bulunmadığı halde, her ikisi de doğal olan palmitik asit ve askorbik asit formlarına hidroliz olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir