Askorbik Asit Nedir?

Askorbik asit (E300, Ascorbic acid), diğer ismiyle ‘C Vitamini’, yeşil sebze ve turunçgillerde bol miktarda bulunan, suda eritilebilen ve birçok görevi olan bir vitamindir. Askorbik asit içerenler meyveler; limon, portakal, greyfurt, kivi, ananas, çilek ve frenk üzümüdür. Askorbik asit içeren sebzeler; özellikle kuşburnu, karnabahar, lahana, ıspanak, kuru soğan, biber, turp, tere, maydanoz ve yer elmasıdır.

Antioksidan Olarak Askorbik Asit

Askorbik asit, oksijen tutma özelliğine sahip olduğu için, antioksidan olarak kullanılmaktadır. Yağların ve yağlı besinlerin uzun süre saklanabilmesi, beyaz renkteki sebze ve meyvelerin kararmasının önlenmesi için kullanılır. Ayrıca çabuk soğutularak dondurulmuş meyveler, erime sırasında doğal renk ve kokularını yitirir. Bu ürünlere, saf askorbik asit eklenerek, ürünlerin doğal renk ve kokularının korunması sağlanabilmektedir.

Askorbik asit, pH kontrolünü sağlar ve bu nedenle gıdalara asit düzenleyici olarak ilave edilir. Meyve ve sebzelerin kararmasını önlemek için yine askorbik asit kullanılmaktadır.

Antioksidan özeliğiyle ve gıdaların vitamince zenginleştirilmesi amacıyla, başlıca değişik içecekler, kahvaltılık tahıllar, unlu mamuller, et ürünleri ve değişik soslar olmak üzere birçok ürüne eklenmektedir.

Askorbik asit, renksiz, beyaz, dikdörtgen kristallerdir. Çok hafif özel bir kokusu vardır. Ekşi tatta ve asit reaksiyondadır. Bira endüstrisinde antioksidan olarak kullanılan askorbik asit; bulanıklığı engelleyerek biranın raf ömrünü iyileştirmektedir. Et endüstrisinde rengin sürdürülmesi ile ilgili olarak koruyucu görev yapmakta iken, fırıncılık endüstrisinde geliştirici olarak, meyve pulp ve sularında ise renk solmasının önlenmesinde kullanılmaktadır. Bunun dışında tereyağı, donmuş yumurta ürünleri, toz ve konsantre süt, donmuş patates vb ürünlerde. Bunlara benzer görevler yapabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir