A Vitamini Nedir?

A vitamini, yağda çözünebilen bir bileşiktir. Doğada bulunduğu kaynaklar hayvansal ve bitkisel olmak üzere iki kategoriye ayrılır:

• Hayvansal gıdalardan elde edilen A vitamini genellikle hazır vitamin A veya retinol olarak adlandırılır.
• Meyve ve sebzelerde bulunan A Vitamini, vücutta retinole dönüşebilen ‘’provitamin A karotenoidler’ olarak adlandırılır.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Vitamin A’nın en zengin besin kaynağı karaciğerdir. Ayrıca yumurta sarısı, tam yağlı süt, tereyağı ve peynirde de önemli miktarlarda bulunur. Provitamin A, karotenoidler, sarı ve koyu yeşil yapraklı sebzeler (ör. ıspanak, şalgam, brokoli) ve kabak, kayısı, kavun, palmiye yağında bulunur.

A Vitamini Faydaları

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA), A vitamininin aşağıdaki katkıları sağladığını beyan etmiştir.
Normal cilt ve mukoza zarlarının bakımı, demir metabolizması işlevi, yüksek dozda A vitamini (retinol) takviyeleri kalıtsal bir göz hastalığını (retinitis pigmentosa) tedavi etmek ve semptomları hafifletmek için başarıyla kullanılmıştır. 13-cis retinoik asit, çok güçlü bir vitamin A kaynağıdır. Sedef hastalığı ve akne gibi cilt bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır.

A Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı

Vitamin A eksikliği genellikle A vitamini ya da A vitamininin öncüsü olan beta-karotenince yetersiz gıdalarla beslenmeden kaynaklanır. A vitamini eksikliğinin en erken belirtisi gece körlüğüdür. Yetersiz A vitamini alımı riskine sahip gruplar genellikle hamileler, emziren kadınlar, yeni doğanlar, sık enfeksiyon geçiren çocuklar, yaşlılar ve özellikle vegan – hayvansal kaynaklı gıdalardan kaçınan kişilerdir.

Normal cenin gelişimi için A vitamini yeterli düzeyde alınmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü, hamilelik sırasında A vitamini alımında 10,000 IU / gün (3000 mikrogram retinol / gün) dozajının aşılmamasını önerir.
Tolere edilebilir üst alım seviyesi 3000 mikrogram Retinol Eşdeğeri (RE) olarak belirlenmiştir.

Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar

Tavsiye edilen günlük A vitamini alımı, 800 mikrogram (mcg) retinoldür.

Ticari Olarak Bulunduğu Formlar

Retinil Asetat, Retinil Palmitat ve Beta-Karoten

Gıdalarda Kullanım Şekli

Su bazlı gıdalarda toz, suda dağılma özelliği olan formlar kullanılırken ağ bazlı gıdalarda, likit yağ bazlı formlar kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir